joi, 2 mai 2013


florar


au înflorit teii, salcia plânge, luna se clatină,
apele curg, cucul le cântă ca după datină,
corul de broaște-alarmează câmpia,
a venit luna mai cu florile, aducându-ne bucuria.

miroase totu-n jur a iarbă verde și- a ploaie,
ciripesc păsărele pe dealuri și prin zăvoaie,
seninul primăverii calde ne picură în suflet,
ne-mbată de-atâta farmec și umblet.

luna se cerne printre salcâmi printr-o sita ușoară
o feerie vivaldiană  e noaptea de primăvară,
izvoarele plâng sau râd în fântâni rătăcite,
cât de aproape de noi sunt aceste clipe iubite.

cerul brodat de stele ca pânza albastră de in
încearcă să nască un nou început ce iese din chin,
se zbate-n pridvor bobocul de viță de vie,
toată natura trezită renaște tainic și-nvie.

primăvară, lasă-mă să-ți mângâi părul tău mătăsos,
chipul tău în care dorul meu s-a întors bucuros,
acest albastru de cer în care se scaldă natura,
unde Domnul dă pe ceruri cu luna de-a dura.

lasă-mă primăvară să-ți sorb respirarea,
pe dealuri, prin codri, rătăcindu-mi cărarea,
să mă scald în razele vesele de dimineață,
să mă-mbăt de culoare, de soare, de viață.

sâmbătă, 28 aprilie 2012


feeria primăverii

cerul curbat pe vița de vise
se deschide către glasul privighetorilor
pe fondul muzicii lui Vivaldi,
eu nu sunt răspunzător
de visele voastre, de orbecăirea zilelor
în această primăvară bezmetică,
aburii se adună în nori,
ploaia murmură peste panseluțe
cu o voce divină,
balaurul din vis doarme
pe acoperișul realității,
frunze verzi se leagănă-n vânt,
un nor de sticlă parcă oftează
după iarna care a trecut.
din spatele pleoapelor noastre
se ivește feeria primăverii
aducând vise ce nu aparțin acestei lumi,
miracolul învierii,
atâtea doruri zglobii care pleacă spre infinit…
tăcerea ta este sfârșitul lumii,
zâmbetul tău este ca raza de soare,
o lumină dulce peste sufletul meu
din care fug încet sentimentele
spre o oază de vis.